středa 30. ledna 2013

Kruh profesora Krakowského


Byla horká letní noc patnáctého srpna, a v zářivkami osvětlené laboratoři panovalo napětí a pocit strachu. Tři rozcuchaní a zpocení muži, výrazně rozdílného věku, oblečení jen v pyžamech, seděli připoutáni k židlím a nervózně se rozhlíželi kolem sebe. Ani jeden z nich nemohl kvůli roubíku v ústech promluvit, takže na sebe jen občas tázavě pohlédli a pokrčili rameny.
Nechápali co se to s nimi děje. Vždyť ještě před malou chvílí spokojeně spali ve svých postelích a během pár minut sedí tady. Tady v laboratoři, kde to každý z nich dobře znal. A aby také ne, vždyť ta laboratoř byla v jejich vlastním domě. Přesto tu něco nesedělo.
Každý z těch tří bezpečně poznával velikou zelenou tabuli, u které stával mnoho hodin s křídou v ruce. Všichni poznávali velký a těžký psací stůl z černého dřeva, jenž se v rodině dědil z otce na syna snad po osm generací. Všichni znali fotografii Alberta Einsteina, která visela na zdi za psacím stolem. Vždyť si jí tam sami pověsili. V místnosti však bylo i několik věcí a přístrojů, které neznali a nikdy je neviděli. A naopak; některé předměty chyběly. Ti tři měli zkrátka pocit, že jsou sice doma, ale přitom jinde. Či snad jindy?!
Největší zvědavost ve třech mužích vzbuzoval jeden z přístrojů, či jak jinak nazvat zvláštní kovový kruh o velikosti dospělého člověka. Právě tento kruh, jen tuto jedinou věc v místnosti, neznal nikdo z nich. Kruh stál uprostřed laboratoře a byl vsazený do masivního stojanu. Občas, když se kruh ve stojanu jemně zachvěl a po jeho obvodu přeběhl světle modrý paprsek trochu připomínající elektrický výboj, ucítili tři muži mrazení v páteři a naskočila jim husí kůže. Nad kruhem se líně otáčel stropní ventilátor a marně se pokoušel svým pravidelným pfu-pfu-pfu, rozhýbat dusný vzduch této horké letní noci.
Náhle se laboratoří rozlehl nepříjemný a vysoký zvuk. Tři muži na židlích poplašeně poskočili a zadívali se do středu kruhu. Kruh začal vibrovat a uprostřed něj se začal vlnit vzduch, stejně jako se vlnívá nad rozpálenou silnicí v poledním žáru.
Hvízdání zesilovalo a vlnění nyní začalo připomínat zčeřenou vodní hladinu při slabém vánku. Po obvodu kruhu se začalo najednou pohybovat hned několik modrých paprsků. Dvě ze zářivek na stropě zablikaly a zhasly. Zároveň ustalo hvízdání a vlnění, a po třech vteřinách ticha se z kruhu ozvalo dunění, jako by se blížil nákladní vlak. V kruhu se začalo blýskat a hřmít. Při třetím zahřmění se kruh naposledy otřásl a z jeho středu vyskočil blonďatý svalovec v černém obleku, držící v náručí dalšího svázaného muže v pyžamu.
Svalovec posadil chlapíka v pyžamu na volnou židli, a zatímco mu k ní poutal nohy, polohlasem mrmlal: „Tak to je poslední. Doneveter, tyhle kšefty mi byl čert dlužnej. Ale za ty prachy… proč ne!“
„Uhuhlu,“ pokusil se něco říct nejmladší z mužů, ale svalovec zavrtěl hlavou a dal si prst před ústa.
 „Nemluvit. Herr profesor tu bude hned a všechno vám vysvětlí,“ řekl a dotáhl uzel. Pak vstal a spokojeně se usmál. „Tak to by bylo. Moc se necukejte, nebo budu muset bejt zlej.“ Odhrnul si sako a významně ukázal na obušek, který měl zastrčený za opaskem. „Musel bych použít tohle a to by pro vaše mozky nebylo to pravý ořechový. Fršten?!“
Jen co domluvil, otevřely se dveře a do laboratoře pomalu vešel starý shrbený muž v županu, který se při chůzi opíral o dvě hůlky s mosaznými rukojeťmi. Stařec se za pomoci svalovce posadil do křesla u psacího stolu a nasadil si brýle. Chvíli si tiše a bez hnutí prohlížel sedící čtveřici a pak lehce kývl hlavou a zdvořile řekl: „Pánové. Omlouvám se vám, ale jinak to nešlo. Museli jsme použít těchto poněkud ponižujících prostředků, ale jak jsem řekl, jinak to nešlo. Na to se moc dobře znám! Nyní vám Helmut vyndá roubíky a vy se můžete začít ptát. Vím, že otázek máte víc než dost.“ Pokynul svalovci, aby vyjmul zmačkané kapesníky z úst vězněných. „Ovšem upozorňuji. Pokud začnete křičet, ihned vám je nacpe zpět!“
Helmut přistoupil k mužům a poněkud nešetrně vytrhl každému z nich roubík z úst.
„Zatraceně,“ zavrčel stařec a klepl hůlkou o podlahu. „Chovej se ke mně slušně, Helmute!“
„Pardon,“ řekl Helmut a pokrčil rameny. „Já zapomněl, o koho jde. Je to přeci jen trochu divný.“
Nejmladší z čtveřice si odplivl a vztekle vyštěkl: „Co to, u všech čertů má být? Jestli je to únos a jde vám o peníze, tak to jste se netrefili. Mám dům a laboratoř, ale peníze?! Všechno dávám do…“
„Já vím,“ přerušil ho stařičký profesor a mile se usmál. „Všechno dáváš do svých výzkumů a pokusů. Dědictví po otci už je v tahu. Jsi zadlužený až po uši.“
„Jak to víte?“ vytřeštil oči muž a zadíval se na profesora. „Nikdy jsem vás neviděl. A co vůbec děláte za mým stolem a v mé laboratoři?“
„Ve vaší laboratoři? To je moje laboratoř!“ vyhrkli najednou tři zbývající a podívali se na nejmladšího muže. Hned nato se všichni čtyři začali zuřivě hádat o to, čí je vlastně místnost, ve které se nacházejí.
„Pánové, pánové,“ vzdychl profesor a ukázal na roubíky. „Helmute. Prosím dej jim to zpátky. Ale šetrně, ano… “
Čtveřice s ucpanými ústy se uklidnila a profesor se pohodlně opřel v křesle. Ruce si položil na opěrky a tiše, ale přitom důrazně řekl: „Asi jsem nezačal dobře. Otázky vynecháme a já vám budu vyprávět. Budu vám vyprávět o tom, kdo jsem, kdo jste vy a vlastně taky o tom, kdo jsme my! Souhlasíte?“
Muži cosi zahuhlali a profesor se ušklíbl. „Co vám taky zbývá, že?! Nuže tedy. Začneme mnou. Je mi dnes na chlup přesně osmdesát let a zítra převezmu Nobelovu cenu za fyziku. Jmenuji se August Krakowski!“
Čtyři muži po jeho slovech zbledli a vytřeštili oči. To jméno všichni znali víc než dobře! Bylo to jejich jméno!
„Ano. Slyšeli jste dobře. Profesor August Krakowski,“ řekl stařec a popásal se na jejich údivu a zděšení. „My všichni jsme Krakowski!“ Vstal a opřel se o své hůlky. Helmut přiskočil, aby ho podpíral. Profesor Krakowski se s jeho pomocí přišoural k nejmladšímu muži a pohladil ho po vlasech. „Taková kštice. Hustá a černá. To jsem byl ještě mlád. Nemýlím-li se, je ti dvacet pět let.“
Mladík ucukl před vrásčitou rukou, ale souhlasně kývl a zahuhňal: „Jho. Phesně thak.“
„Já jsem tehdy studoval fyziku, ale mé názory byly pro většinu profesorů, jak bych tak řekl, ano, pro ty omezené tupce, byly mé názory přímo šílené. To už tak bývá, že géniové jsou pro průměrné za hlupáky. Takže mě vyhodili z univerzity a já si zařídil tuto laboratoř, kde jsem experimentoval a počítal všechny ty příklady. Kombinoval jsem různé postupy a s údivem jsem zjišťoval, že se dostávám na pole, které bylo dosud neoráno! Dospěl jsem do míst, kam zatím žádný mozek nedohlédl. A to ani ten Einsteinův!“
Mladík s přimhouřenýma očima sledoval vášnivě vyprávějícího starce a souhlasně přikyvoval.
„Jenže to všechno mě stálo nemálo sil. A kdyby jen sil. Stálo mě to téměř celý majetek, neboť soukromý výzkum je nadmíru nákladný,“ povzdychl si profesor a sklopil smutně hlavu. Pak se však usmál a poklepal mladíkovi na rameno. „Ovšem věděl jsem, že jsem na dobré cestě!“ Ukázal na svou hlavu. „Už tehdy to bylo tady! Všechno bylo v hlavě. Jen někde schované.“ Sklonil se ke svému mladému Já a zašeptal mu do ucha: „Já vím, že chceš všeho nechat! A říkám ti, ať tě to ani nenapadne! Počítej. Zkoumej. Klidně utrať poslední peníze. Nenech si namluvit, že jsi blázen. Jdi tvrdě dál! Klidně, tvrdě, bezohledně! To je heslo Krakowského!“ Zdvihl se a řekl nahlas: „Znáš dceru generála Krause? Budoucí učitelku na Obecné škole?!“
Pětadvacetiletý August pokrčil rameny a zavrtěl hlavou.
„To je mi jasné. Přitom jí potkáváš pravidelně každý čtvrtek při procházce v parku. Ale pokaždé jsi zabraný do četby nejnovějších Fyzikálních rozhledů. Příští čtvrtek tam půjdeš na procházku znovu. A budeš koukat kolem sebe, ty mezuláne,“ zasmál se profesor. „Místo do měsíčníku se jí podíváš do očí a pak jí pozveš na procházku při měsíčku! A opovaž se odmlouvat!“ řekl a lehce mladíka plácl do zad.
Profesor se přesunul k druhé židli. „August Krakowski, stár, či ještě pořád mlád pouhých třicet let.“
Profesorovo další Já kývlo.
„Tak jaká je finanční situace, Auguste?“ zeptal se profesor a hned si sám odpověděl: „O mnoho lepší, což?! Svatba s Krausovou dcerou se vyplatila. Tatíček generál sice hudroval, že zeťák je naprosté budižkničemu, které jen v jednom kuse staví nějaká hejblátka a leží v knihách, ale byl přeci jen rád, že si jeho šerednou dceru někdo vzal za ženu. A co víc! Kdo by si pomyslel, že generál je i skvělý hráč na burze. Jeho akcie vynesly milióny. A když se jednoho dne generál při oslavě ukončení vojenských manévrů uchlastal k smrti, tak jeho dcera zdědila naprosto všechno! To se to zkoumá, co?!“
Třicetiletý August zakroutil očima a zahuhňal: „Nhé tak docela.“
„Ovšem. Já vím. Manželka disponuje převážnou částí dědictví a ráda by do Monte Carla. Případně Orient expresem kamsi do Turecka, nebo aspoň do Benátek, že?!“
„Jho!“ odfrklo třicetileté Já. „Ale phothebuju dědictví na…“
„Ty potřebuješ peníze z dědictví na výzkumy a ne to prošustrovat na cestách. To je jasné!“ řekl profesor a zlostně blýskl očima. „Poradím ti. Jen jí tam pusť! Ať si jede k moři! Objednej jí cestu na Jadran! Bude chtít do Monte Carla, ale ty si trvej na svém! Pamatuj na heslo Krakovského. Klidně, tvrdě, bezohledně! Pošli jí na Jadran a nikam jinam!“
Profesor přistoupil k třetímu muži a položil mu ruku na rameno. „Padesát let,“ povzdychl a zakroutil hlavou. „Teprve v padesáti získat titul z fyziky.“
„Nemůžu za tho, že se poměry změnily až thak pozdě,“ vysoukal ze sebe skrz roubík padesátiletý August a sklopil hlavu.
„Nevadí,“ řekl profesor a kysele se ušklíbl. „Hlavně, že mi to vyšlo. Co se dalo dělat? Když se stala ta tragédie, tehdy o tom sežrání učitelky žralokem na Jadranu psaly všechny noviny, a já se stal mladým vdovcem a univerzálním dědicem, mohl jsem si studovat, kde jsem chtěl. Pánům profesůrkům už bylo jedno, že mám zvláštní postupy a názory. Hlavně, že sponzoruji univerzitu!“
Osmdesátiletý Krakowski se naklonil k uchu svého padesátiletého Já a důrazně řekl: „Teď se nesmíš spokojit s tím, žes vystudoval a máš na to diplom. Věnuj se výzkumu a buď trpělivý. Neusni třicet let před cílem. Tvá meta je jasná. Nejdřív profesura a pak můj hlavní cíl! Je to v hlavě, jen to musí ven. Znáš inženýra Horowitze?“
Padesátileté Já rozpačitě kývlo. „Trohu. Pracuje ve výzkumném hůstavu.“
„Tak to je přesně on. Půjdeš za ním a nabídneš se mu. Horowitz je podivín, takže mu tvé názory nebudou cizí,“ řekl profesor. „Navíc je to mimořádně hodný člověk!“ dodal a zhnuseně se oklepal. „Tak moc hodný, že mě, respektive tobě, z něj bude špatně. Neměl nikdy v těle kouska tvrdosti, kterou vyžaduje věda, pokud to chce člověk někam dotáhnout. Ty, jednoho dne před odchodem domů, napíšeš na tabuli tu teorii, která ti už nějaký pátek leží v hlavě a kterou nemůžeš pořád dořešit.“
„Thu o pohonu kosmických lhodí?“ zeptal se padesátiletý Krakowski.
„Jakou jinou?!“ odsekl starý profesor. „Napíšeš jí a necháš to tak. Ráno přijdeš, opíšeš si do notesu to, co tam Horowitz dodělal, když zůstal v ústavu dlouho do noci. A pak to celé smažeš. Horowitz za chvíli přiběhne s tím, že jste společně přišli na geniální věc. Klidně mu to zapři. Horowitz je hodný, je mu sedmdesát dva a má slabé srdce! Pamatuj na heslo. Klidně, tvrdě, bezohledně!“
Profesor se postavil před posledního, čtvrtého muže. „Začali jsme mužem, nebo lépe řečeno chlapcem, s bujnou černou kšticí a končíme u šedivého, lehce plešatícího zralého člověka. Rovných šedesát?!“
Šedesátník Krakowski jen mlčky přikývl.
„Tehdy to byla jen teorie, ale díky ní jsem se stal profesorem. Je smutné, že Horowitz můj úspěch neunesl. Tenkrát, před dvaceti lety se snad prvně v životě rozčílil a běhal po chodbách ústavu, přičemž vykřikoval, že takového bezohledného křiváka ještě v životě nepotkal. Nu, co naplat. Věk je věk a slabé srdce je slabé srdce. Horowitz měl krásný pohřeb a já jsem profesor. Ba co víc. Já jsem světově proslulý fyzik, který teoreticky vyřešil pohon mezihvězdných letů. Nastává mi úžasná doba.“
Šedesátiletý Krakowski se i přes roubík usmíval.
„Ale pozor!“ řekl přísně starý profesor a klepl mladší Já hůlkou do hlavy. „Málem jsem se nechal tou slávou unést. Skoro jsem rezignoval na svůj hlavní cíl. Opakuji! Klidně, tvrdě a bezohledně. Nyní mám, tedy máš, téměř neomezené prostředky k výzkumu. Shromáždíš kolem sebe ty nejlepší techniky a s nimi uvedeš teorii do praxe. Bude to trvat ještě téměř dvacet let, ale ten pohon bude nakonec reálně fungovat a bude schopný provozu.“
Profesor se odmlčel a hlavou kývl směrem ke kruhu uprostřed laboratoře. „Ovšem čert vem nějakou hračku pro kosmonauty, za kterou dostanu Nobelovu cenu. Nobelova cena je úžasné uznání, ale tamto je cílem! Stroj času, pánové! Ano. Stroj, kterým jsem vás sem přenesl. To bylo celou dobu v mé hlavě. To je to, co mám v hlavě už od svých pětadvaceti let a za čím jsem celou dobu směřoval.“
Podíval se na šedesátiletého Krakovského. „Povedeš souběžně dvě akce. S techniky budete vyvíjet pohon a zároveň budete tajně pracovat na stroji času. Vybírej si zásadně muže, kteří umí mlčet. Potom, až bude stroj v provozu, najdi si muže, který je ještě spolehlivější a mlčenlivější a s jeho pomocí odstraň ty, co na tom s tebou pracovali. Klidně, tvrdě, bezohledně! Všechny plány na stroj času byly tady v hlavě. Bohužel k jejich odblokování došlo až v tak pozdním věku.“
Profesor domluvil a s Helmutem po boku se vrátil zpět do křesla. Posadil se a řekl: „Vyndej jim roubíky, Helmute. Asi budou mít otázky… A klidně nás rozvaž. Nebudeme dělat problémy, když už víme, o co kráčí.“
Helmut vytahal roubíky z úst čtyř Krakowských a odstranil pouta. Pak se postavil stranou. Osmdesátiletý August Krakowski pokynul rukou a řekl: „Tak to vezmeme podle věku, ne? Nejmladší Já. Nějaké otázky?“
„Jestliže to dobře chápu, my všichni jsme já!“ pomalu řekl nejmladší August a zamnul si bradu.
„Správně,“ odpověděl osmdesátník. „Jen Helmut s námi nemá nic společného. Když byl stroj času hotový, to bylo před dvěma lety, a já mohl ještě normálně chodit, přenesl jsem se do druhé světové války a přivedl sebou scharfürera Helmuta Brauna. Byl mi vděčný. Kdysi jsem o něm četl v jakési historické publikaci a únosem z minulosti jsem ho zachránil před umístěním do trestného komanda. Ten milý muž byl i pro SS poněkud příliš tvrdý a bezohledný. Mně ovšem jeho morální povahové rysy plně vyhovují. Ti technici, pracující na stroji času zmizeli naprosto beze stopy. Policie je vede jako pohřešované.“
„Žádnej problém,“ ucedil Helmut. „V pravěku je nikdo nenajde.“
„A jak to vlastně funguje?“ zeptal se třicetiletý Krakowski. „Myslím z praktického hlediska. Mě například Helmut vytáhl z postele a během několika vteřin jsme byli zde. Lze se dostat kamkoliv?“
„Přenos tam i zpět je poměrně jednoduchý,“ řekl starý profesor a ukázal na spodní část kruhu, kde byl nevelký displej a několik tlačítek. „Do minulosti se vstupuje po nastavení požadovaného data a souřadnic místa přistání na ovladači umístěném na kruhu. Zpět se přenáší obdobným nastavením na přenosném ovladači, který musí mít cestovatel sebou. Stroj tedy nepřenáší pouze v čase, ale i v prostoru. V tomto případě, jsem nastavil příslušný čas a souřadnice mé ložnice, kde jsem spal. Helmut prošel branou času a ocitl se v ložnici. Vzal tě, nebo tedy mě, jako mladého a pak zadal souřadnice laboratoře spolu s dnešním datem a požadovaným časem.“
Padesátník Krakowski si zamyšleně podrbal ucho. „Ovšem čas neustále plyne. Nehrozí při návratu z minulosti problém s přítomností? Nastavím-li odchod, dejme tomu do roku tisíc a strávím tam hodinu, kam se mám vrátit?“
Osmdesátiletý profesor pokýval hlavou. „Dobrá otázka. Pochopitelně, že při návratu je třeba připočíst čas strávený v minulosti, protože jen tak se lze vrátit do přítomnosti. Kdybych někde pobyl měsíc, musím si při návratu zadat datum tomu odpovídající. Pokud by někdo naťukal do ovladače stejný čas a datum kdy odcestoval, vrátil by se nikoliv do aktuální přítomnosti, ale do své minulosti, takže by klidně mohl potkat sám sebe, jak odlétá do minulosti. Při jedné ze zkoušek se nám to stalo. Helmut se sám se sebou srazil v kruhu. Jeden Helmut odlétal a druhý, a přitom tentýž, se v tu samou vteřinu vracel.“
Nejstarší Krakowski se podíval na šedesátníka a vybídl ho: „Nuže poslední Já. Máš otázku?“
„Zajímá mě, proč jsem tento vynález utajil?“ řekl šedesátník a promnul si odkrvené zápěstí. „Vždyť to by byla světová senzace. Mnohem větší, než je pohon pro mezihvězdné lety!“
„Proč?“ podivil se nejstarší Krakowski. „To se tak málo znám? Copak jsem to ještě v šedesáti nechápal?! Inu tak. Kdo má tento stroj, a ten je a bude jediný na světě, ten ovládá svět! Já jsem nyní pánem světa! Jsem jediný člověk na zemi, který může ovlivňovat běh dějin. Helmut může odstranit téměř každého, na koho mu ukážu. Zatím jsme to udělali jen jednou, ale mluví se o tom neustále,“ vášnivě řekl Krakowski a naklonil se přes stůl. „Řeknu jen jedno jméno a bude vám to jasné. Kennedy pánové! Helmut prostě střílet umí!“
„To je fantastické!“ vykřikl nejmladší Krakowski a dodal: „Takže já za nějakých padesát let mohu ovládat dějiny!“
„Výborně,“ usmál se starý profesor, „poznávám se!“
Helmut si odkašlal a poklepal na hodinky. „Herr  profesor, čas nám běží.“
„Ach ano,“ řekl profesor a gestem vyzval svá ostatní Já, aby k němu přišla. „Drazí Augusti, v této chvíli zatím netuším, jaká bude má budoucnost, neboť ta ještě neexistuje. Je jen přítomnost a minulost, ale vím jistě, že vy, jako má minulá Já, uděláte vše pro to, abyste se se mnou, vaším budoucím Já, zde v tento den sešli a já vás mohl nasměrovat k tomu, co vás v budoucnu čeká.“
Helmut už stál u stroje času a nastavoval souřadnice a čas pro odchod prvního Krakowského. Všechna pětijedinná Já si podala ruce a nejmladší z nich vstoupil do kruhu a zmizel v minulosti. O chvíli později, za ním do své postele zmizeli i ostatní. Osmdesátiletý Krakowski ještě chvíli po jejich odchodu zůstal sedět v křesle a díval se na doznívající chvění kruhu.
„Herr profesor,“ řekl Helmut, když se stroj času zcela zklidnil, „mám to vypnout z proudu?“
„Už můžeš,“ kývl profesor a dodal: „A můžeš jít spát. Dnes tě už nebudu potřebovat. Do ložnice dojdu sám. Ráno mě přijď obléknout“
„Gutte nacht,“ řekl Helmut, odpojil přístroj a odešel do svého pokoje.

***
Profesor Krakowski se došoural do své ložnice. Šel potmě, svítit nepotřeboval. V tomhle domě znal každý kout. Zavřel dveře, opřel své hole o zeď a pověsil župan na věšák. Udělal pár kroků k posteli, odhodil přikrývku a ztěžka si lehl. Zívl a hlavou mu proběhla myšlenka na to, jak se před mnoha lety lekl, když k němu poprvé Helmut prošel branou času. Strašně se tehdy bránil a Helmut ho musel svázat. Ještě, že mu dnes řekl, aby sebou vzal na každou cestu pouta a roubík. A pak se to v průběhu dalších let opakovalo ještě třikrát. Naposledy, v šedesáti, to s ním málem seklo. To by byl malér, kdybych tenkrát dostal infarkt, napadlo ho a musel se té představě nahlas zasmát.
„Něco je tu k smíchu?“ zeptal se náhle ze tmy povědomý hlas.
Starý Krakowski sáhl po vypínači lampičky a rozsvítil. Promnul si oči a nevěřícně se díval na své pětadvacetileté Já, sedící na židli u postele. Mladý August nyní nebyl v pyžamu, ale v manšestrácích a roláku.
„Kde ses tu vzal?“ zeptal se profesor a snažil se nenápadně stisknout knoflík na boku nočního stolku, aby tak zvonkem přivolal Helmuta.
„Nesnaž se,“ řekl mladý Krakowski a špičkou boty ukázal na podlahu, kde byl přestřižený drát alarmu. „To bylo první, na co jsem myslel. Vždyť to tady znám úplně stejně jako ty.“
„Jak ses sem dostal?“ zeptal se znovu profesor a zakroutil hlavou. „Odeslali jsme tě zpátky a návratový ovladač nemáš!“
„Myslíš?“ zasmál se mladík a sáhl do kapsy. Vytáhl malou černou krabičku a zamával s ní. „Tvůj ovladač nemám, ale mám svůj.“
„Tvůj? To není možné!“ vykřikl profesor a posadil se. „V tomhle věku jsem jen matně tušil, že něco takového vymyslím!“
„Nevyzpytatelné jsou cesty času,“ ušklíbl se mladý Krakowski a zastrčil krabičku zpět. „Víš, mé milé stařičké Já. Dneska jsi žvanil a žvanil, prostě jako dědek.“
„No dovol!“ ohradil se osmdesátník. „Jak to se sebou mluvíš?! Nemáš úctu před svými šedinami? Já zítra odpoledne obdržím Nobelovu cenu! A dostanu jí, protože jsem dnes sám sobě tak dobře poradil!“
Mladý Krakowski se rozesmál a plácal rukou do přikrývky. „No jo. To byly rady. Nečíst Fyzikální rozhledy a vzít si za ženu tu obludu Krausovou. Ještě, že jsem se tak docela neposlechl!“
„Proboha!“ vyděsil se starý Krakowski a jeho prsty pevně sevřely lem přikrývky. „A cos tedy udělal, když ne to co jsem ti poradil?“
Mladík se dosmál, mávl rukou a se zlým úsměvem řekl: „Mám svou hlavu, dědku. Mám hlavu, o které jsi tu dneska neustále mlel, že to v ní je! Že je v ní uložený nápad, který jednou vyjde ven.“
„Takže jsem se k cíli dobral nějakou oklikou?“ zeptal se starý Krakowski.
„Nebylo to oklikou. Spíš zkratkou,“ odvětil mladík. „Víš, jak jsi nám každému zdůrazňoval, že jsi to věděl už od mého věku, ale nemohlo to ven, tak mi to nedalo a trochu jsem si v noci zapřemýšlel. Jak dostat z hlavy něco, co tam jistě je, ale já nevím co a kde. A protože jsem génius, napadlo mě, že si zajdu k hypnotizérovi. A požádal jsem ho, aby mě uvedl do transu, ve kterém by mi aktivoval dosud spící část mozku. A co bys řekl, že se stalo?“
„Evidentně se to povedlo,“ vzdychl starý Krakowski a dodal: „Hypnóza! Proč jsem na to nepřišel už tenkrát?“
„No však jsi na to přišel. Jenom jsi musel zestárnout, aby ses k tomu mohl nasměrovat,“ pokrčil rameny mladý. „To, že tu sedím, je toho důkaz. Zkrátka a prostě. V hypnotickém stavu jsem sepsal všechny potřebné vzorce a výpočty. Dokonce jsem udělal i technické výkresy. No, a pak už to byla hračka. Zastavil jsem u banky dům, nakoupil materiál a najal pár inženýrů, kteří mi stroj času postavili. Finančně to nebylo nijak náročné. Ta konstrukce je vážně geniálně jednoduchá. Stejně jednoduché bylo odeslat inženýry bez návratového ovladače do minulosti. Pěkně šup rovnou do kolosea, při gladiátorských hrách. No, a já nyní využívám cestování časem k tomu, abych byl nechutně bohatý,“ řekl mladý Krakowski a protáhl se. „Velmi velmi bohatý! Například není nad to, vědět, že na Aljašce jsou zlatonosné řeky, dřív, než zlatokopové, kteří tam přišli až dávno po mně, aniž by tušili, že tam byli přede mnou a ukázali mi tak, kde to zlato je!“
„Jsem neuvěřitelný,“ řekl tiše starý Krakowski. „Jen mi vysvětli, jak je možné, že si vůbec nepamatuji, že bych ten stroj už jednou vynalezl. Pokud jsi ho sestrojil v mé minulosti, jak to, že o tom nic nevím?“
„To je jasné,“ ušklíbl se mladý Krakowski. „Nemůžeš si pamatovat něco, co se v tvé minulosti nikdy neudálo. Všechno se to děje teprve v mé přítomnosti. De fakto, tvá minulost je nyní i tvou budoucností. Souběžně nám tu tedy existuje několik přítomností, budoucností i minulostí. A pouze člověk vlastnící stroj času, je může ovlivňovat ve svůj prospěch. Poněkud zamotané, ale hodno génia!“
„Nikdy se nepřestanu překvapovat!“ řekl starý Krakowski a zavrtěl hlavou.
  „A to ještě není všechno, čím se překvapíš,“ ušklíbl se mladý Krakowski. „Jistě chápeš, že ty a tvůj stroj času, jste pro mě nebezpeční. Klidně ať si existuje několik realit, ale stroj času musí být jen jeden. Nemám zapotřebí, aby ses objevil v minulosti a zkoušel jí ovlivnit, tak, abych jako mladý utřel nos. Moc dobře vím, jak toužíš po té hloupé ceně. Mě na ní ovšem vůbec nesejde. Mně stačí stroj času.“
„Co chceš dělat?“ vyhrkl starý Krakowski a odsunul se dál od mladého. „Jestli si na sebe něco zkusíš, tak budu řvát a přijde Helmut!“
„Ale prosím. Beze všeho. Zařveme si třeba jako duo,“ řekl mladý Krakowski a temně dodal: „Hlavně klidně, tvrdě a bezohledně!“ Pak se usmál, sáhl do kapsy a vytáhl malý revolver opatřený tlumičem a namířil ho na profesorovu hlavu. „Můj život v této době dospěl do konce. Nyní se zachovám přesně podle svého hesla. Klidně tvrdě a bezohledně.“
Profesor se nadechl, aby zakřičel, ale už to nestihl. Mladý Krakowski stiskl spoušť a revolver opatřený tlumičem vydal jen tiché plop, a hlava stařičkého profesora klesla na polštář, který se okamžitě zalil krví.
„Zajímavé,“ řekl mladý Krakowski a naklonil se k mrtvému, aby si ho prohlédl. „To se málokomu poštěstí, aby spáchal sebevraždu a přitom mohl vidět svou mrtvolu.“ Pak vložil revolver do ruky mrtvého, vedle polštáře položil obálku a zamumlal: „Tak, ještě zničit stroj času v laboratoři, a honem domů, do mé doby!“
***
Inspektor Palmer stál u pitevního stolu a sledoval soudního lékaře Hilsnera, který ohledával tělo profesora Krakowského. „Co tedy soudíte, doktore?“ zeptal se, když si lékař stahoval gumové rukavice. „Je to sebevražda?“
Doktor Hilsner odhodil rukavice do odpadkového koše a pokrčil rameny. „Je to neobvyklé, ale vypadá to tak. Sebevrazi se většinou střílejí do spánku, nebo zespoda do brady. Případně do srdce. Vstřel prostředkem čela je podezřelý, ale netroufnu si tvrdit, že je to nemožné.“
„Takže to asi uzavřu,“ řekl inspektor a povzdychl si. „Původně jsem si myslel, že to udělal ten zvláštní chlap, který u profesora bydlí, jenže pro to nemám nejmenší důkaz. Krakowski  napsal i dopis na rozloučenou, ve kterém světu sděluje, že sám omylem zničil jeden ze svých vynálezů a to ho vzalo tak, že spáchá sebevraždu. Dopis je nepochybně psaný jeho rukou a na revolveru jsou jen jediné otisky a ty všechny patří Krakowskému. Tudíž to bude tak.“
„Zvláštní chlap?“ zeptal se Hilsner a zapálil si cigaretu. „To myslíte toho Brauna?“
„Ano. Helmuta Brauna,“ řekl Palmer a podrbal se na nose. „Alespoň on tvrdí, že se jmenuje Helmut Braun. Právě on nahlásil, že profesora nalezl mrtvého. Ovšem nemá žádné doklady a navíc blábolí něco o tom, že se narodil v roce tisíc devětset osmnáct. Jediné, co jsme o něm bezpečně zjistili, je jeho krevní skupina, kterou má vytetovanou v podpaží.“
„Zajímavé,“ řekl doktor Hilsner a zamáčkl cigaretu v popelníku. „Kde je teď?“
„Nechali jsme ho umístit v ústavu pro choromyslné,“ řekl Palmer a podal doktorovi ruku. „Případ je uzavřen.“
***
Ráno, patnáctého srpna, se profesor Krakowski probudil a zazvonil na svého věrného sluhu a ochránce Helmuta. Helmut, nesoucí tác se snídaní vstoupil do místnosti a pozdravil. „Gutten tag, herr profesor. Přeji všechno nejlepší k osmdesátinám. Ať jste ještě dlouho živ a zdráv!“
„Díky, Helmute. Když mi bylo dvacet pět, ani jsem si nedovedl představit, že mi někdy bude tolik let,“ usmál se profesor, protáhl se a podíval se na tác. „Copak máme dnes dobrého?“
„K osmdesátinám jsem si dovolil připravit míchaná vajíčka a slaninu.“
„Vynikající,“ tleskl profesor a pohodlně se posadil.
Helmut položil tác se snídaní na peřinu a zeptal se: „Přejete si, herr profesor, na dnešní noc připravit ten pokus, jak jste o něm včera mluvil?“
„Dlouho jsem přemýšlel a rozhodl jsem se, že ano,“ řekl Krakowski s plnými ústy. „Musím si být jist, že stroj času vynaleznu, takže mi dnes v noci přivedeš mé čtyři Já, která se ocitla na životních křižovatkách. Navedu je na správnou cestu.“
„Jak si přejete,“ odpověděl Helmut a postavil se do pozoru. „Pro vás udělám všechno.“
„Já vím, já vím,“ řekl s úsměvem Krakowski a nabral na vidličku vajíčka. Těsně před tím, než je dal do úst, se zarazil. „Víš, co mě napadlo, Helmute?“
„Netuším,“ pokrčil rameny sluha. „Vždyť víte, že já na nějaký velký myšlení nejsem.“
„A proto jsem tě sem přenesl,“ řekl profesor a po chvilce pokračoval: „Napadlo mě, že čas možná neplyne pouze vpřed, ale že se za jistých okolností může točit i v kruhu.“
„Jako v tom kruhu, co je v laboratoři?“
„Ano. Přesně v takovém kruhu. Jedna událost by se opakovala stále a stále…“
Helmut vytřeštil oči. „Doneveter. To by bylo peklo!“
Krakowski se uchechtl. „Naštěstí je to jen taková teorie a nepředpokládám, že by k ní mohlo někdy dojít.“ Vložil si sousto do úst, polkl a zavrtěl hlavou. „Ale ne. To je skutečně nesmysl. V noci provedeme vše podle plánu. Můžeš jít.“
„Jawohl!“ řekl Helmut a sklapl podpatky. „Jak si přejete!“
„Ano,“ řekl profesor. „Tak si to přeju“ A když Helmut odešel, ještě si v duchu pomyslel Čas v kruhu. Ano, to by bylo skutečně peklo, kterým by Bůh, pokud bych na něj kdy věřil, mohl trestat zlé skutky…
Pak se ďábelsky rozesmál.  

Konec

Žádné komentáře:

Okomentovat